Elliott Cox into England U16s

10th March 2011
by RFU
The listing was posted by Berkshire County RFU

The England U16 selectors have named a 22-strong squad to prepare for next month's internationals against Italy U17 and Wales U16 and it includes Berkshire's Elliott Cox.

The squad, which was selected after developments camps at Abingdon School during the February half-term holiday and Stowe School last weekend, will prepare for the internationals with a warm-up match against Leicester Academy U17 at Cokethorpe School in Oxfordshire on Sunday, March 20 (kick-off 12 noon).

England will play Italy U17 at Macclesfield RFC on April 20 (ko 3pm) and Wales U16 at Fylde RFC on April 24 (ko 2.30pm).

England have also named two squads, England Reds (includes Charlie Wicks of Berkshire)and England Blues, to compete in the Wellington Festival at Wellington College in Berkshire from April 16-22.

Belgium, Canada and Scotland will field their U17 in the Festival with France putting out their U16 A team. Two English Divisional sides, North and Midlands, will join the Festival on April 22.

England Reds will play Worcester Academy U17 in a warm-up match at Warwick School on March 20 (ko 12 noon), with England Blues playing Leeds Academy U17 at Warwick School on the same day (ko 2pm).

England U16 squad
 

Jack Barnard (Harrogate GS, Harrogate RFC, Leeds Carnegie Academy and Yorkshire), Matthew Beaty (Kirkham GS, Preston Grasshoppers RFC, Sale Sharks Academy and Lancashire), David Buck  (Sherborne School, Bath Aacdemy and Dorset & Wiltshire), George Buckney (Gryphon School, Sherborne RFC, Bath Academy and Dorset & Wiltshire), Elliott Cox (Reading Blue Coat School, Redingensians RFC, London Irish Academy and Berkshire), Colin Dickson (Ellesmere College, Shrewsbury RFC, Worcester Warriors Academy and North Midlands), Lorcan Dow (London Oratory School, London Irish Amateur RFC, London Irish Academy and Middlesex), Charlie Ewels (Bournemouth School for Boys, Bournemouth RFC, Bath Academy and Dorset & Wiltshire), Tom Howe (RGS High Wycombe, London Wasps Academy and Buckinghamshire), William Hunt (Farmors School, Cirencester RFC, Gloucester Academy and Gloucestershire), Jonny Kenny (King’s School, Macclesfield, Macclesfield RFC, Sale Sharks Academy and Cheshire), Charles Kingham (Felsted School, Bishop’s Stortford RFC, Saracens Academy and Essex), Joss Linney (Uppingham School, Bishop’s Stortford RFC, Saracens Academy and Hertfordshire), Alexander Lundberg (Hampton School, Wasps RFC, London Wasps Academy and Middlesex), James Mitchell (Lymm HS, Lymm RFC, Sale Sharks Academy and Cheshire), Cameron Neil (Manchester GS, Altrincham Kersal RFC, Sale Sharks Academy and Cheshire), Joshua Poole (Cokethorpe School, London Wasps Academy and Oxfordshire), Jeremy Reason (Dulwich College, Blackheath RFC, Saracens Academy and Kent), Simon Sexton (Wellington College, London Irish Amateurs RFC, London Irish Academy and Surrey), Jonathan Spellman (Tonbridge School, Harlequins RFC, Harlequins Academy, Surrey), Daniel Spencer-Tonks (Chosen Hill, Hucclecote RFC, Gloucester Rugby, Gloucestershire), Nicholas Tompkins (Bishop Justus School, Old Elthamians RFC, Saracens Academy and Kent)

England Reds squad
 

Andrew Boyce (Chantry HS, Worcester RFC, Worcester Warriors Academy and North Midlands), Oliver Bryant (Redruth School, Redruth RFC, Exeter Chiefs Academy and Cornwall), Luke Chapman (Looe Community College, Liskeard RFC, Exeter Chiefs Academy and Cornwall), Louis Chaudron (Ellesmere College, Worcester Warriors Academy and North Midlands), James Chisholm (Warden Park School, Haywards Heath RFC, Harlequins Academy, and Sussex), Xander Connabeer (South Dartmoor School, Ivybridge RFC, Exeter Chiefs Academy and Devon), Samuel Denham (Kings of Wessex School, Winscombe RFC, Bath Academy and Somerset), Declan Dunn (All Saints Catholic HS, Sheffield RFC, Leeds Carnegie Academy and Yorkshire), Tom Ellis (Millfield School and Somerset), Charlie Esam (Bedford School, Ampthill RFC, Northampton Saints Academy and East Midlands), Daniel Grange (Ilkley GS, Ilkley RFC, Leeds Carnegie Academy and Yorkshire), Paul Hill (Hayfield School, Doncaster RFC, Leeds Carnegie Academy and Yorkshire), Tim Jeffers (St Ambrose College, Warrington RFC, Sale Sharks Academy and Cheshire), George Jeavons-Fellows King’s School Worcester, Worcester RFC, Worcester Warriors Academy and North Midlands), Callum King (Thomas Hardy School, Bournemouth RFC and Dorset & Wiltshire), Thomas Kynge (Abingdon School, Wallingford RFC, London Wasps Academy and Oxfordshire), Zachary Maiden (Stantonbury Campus, Milton Keynes RFC, London Wasps Academy and Buckinghamshire), Reece Marshall (Manshead School, Dunstablians RFC, Northampton Saints Academy and East Midlands), Harry Morley (Kirkstone House School, Peterborough RFC, Northampton Saints Academy and East Midlands), Thomas Mumford (Plymouth College, Devonport Services RFC, Exeter Chiefs Academy and Devon), Dominic O’Connor (Audenshaw School, Aldwinians RFC and Lancashire), Howard Packman (Northampton School for Boys, Old Northamptonians RFC, Northampton Saints Academy and East Midlands), Harry Skelton (Sedbergh School, Ilkley RFC, Leeds Carnegie Academy and Yorkshire), Charlie Wicks (Wellington College, Reeds RFC, London Irish Academy and Berkshire)

England Blues squad
 

Alistair Addy (Myerscough College, Sale RFC, Sale Sharks Academy and Lancashire), Sam Allen (QEGS Wakefield, Doncaster RFC, Leeds Carnegie Academy and Yorkshire), Richard Bayliss (Devonport HS, Devonport Services RFC and Devon), Sean Brown (Prudhoe School, Ryton RFC and Durham), Benjamin Calder (Mill Hill School, Old Albanians RFC, Saracens Academy and Hertfordshire), Clark Davidson (Bedford School, Dunstablians RFC, Northampton Saints Academy and East Midlands), Alex Eaton (St Ambrose College, Sale Sharks Academy and Lancashire), Archie Faulks (St Paul’s School, Richmond RFC, London Wasps Academy and Middlesex), Jack Heeney (Dr Challoners GS, London Irish Amateurs RFC and Buckinghamshire), Tom Hudson (Wilmslow HS, Macclesfield RFC, Sale Sharks Academy and Cheshire), Mark Makram (St Benedict’s School, Wasps RFC, London Wasps Academy and Middlesex), Ryan Mason (Brownhills Tecnical College, Burntwood RFC and Staffordshire), Grant McConnell (Millfield School and Somerset), Peter Moore (Abingdon School and Oxfordshire), Luke Morrison (Chesham GS, Amersham & Chiltern RFC and Buckinghamshire), Daniel Pullinger (Stoke Dameral Community College, Devonport Services RFC and Devon), Ryan Roach (Mangotsfield School, Cleve RFC, and Bristol), Jack Robinson (Collingwood College, Camberley RFC, Harlequins Academy and Surrey), Josh Sharp (Cheredes School, Bishop’s Stortford RFC, Saracens Academy and Hertfordshire), Robert Tait (Millfield School, Bath Academy and Somerset), George Tresidder (QEGS Ashbourne, Derby RFC, Leicester Tigers Academy and Notts, Lincs & Derbyshire), George Trick (Bryanston School, Bradford-on-Avon RFC and Dorset & Wiltshire), Thomas Woolstencroft (Taunton School, Topsham RFC, Exeter Chiefs Academy and Devon), James Worlock (Lancaster RGS, Preston Grasshoppers RFC, Sale Sharks Academy and Lancashire)

This was the previous press release regarding the England U16s camp:

Charlie Wicks and Elliott Cox have been selected for the England U16s camps this week and in early March. Simon Sexton (Wellington College and Surrey) has also progressed. The following is the RFU Press Release:

Prospective England rugby internationals of the future will be in action in the North West in two high profile matches in April.

England Under 16s will play Italy Under 17s at Macclesfields Priory Park ground on Wednesday April 20 (3pm) and Wales Under 16s at Fyldes Woodlands Memorial Ground on Sunday April 24 (2.30pm).

Representing England Under 16s is a proud moment for any young rugby player and has proved an important first rung on the international ladder for a number of todays England Elite and England Saxons squad members.

Ben Foden, David Wilson, Joe Simpson, Joe Worsley, Andrew Sheridan, Danny Care  and Jonny Wilkinson, all members of the current England Elite squad, were all capped by England at Under 16 level.

The current England Saxons squad contains an even stronger contingent of England Under 16 old boys, among them Anthony Allen, Dominic Waldouck, Duncan Bell, Jordan Crane, Andy Saull, Geoff Parling, George Robson, Graham Kitchener, Matt Mullan, Steve Borthwick, Ben Skirving, Manu Tuilagi, James Gaskell, Lee Mears,  Olly Morgan, Tom Rees, Mathew Tait and Rob Webber.

George Squires, chairman of England 16 Group, said: Playing for England Under 16s is an important first step into international rugby.

When you talk to past players they always say how valuable that first international experience is knowing what it is like to prepare for an international and the emotion of representing your country.

We are delighted to see that so many former England Under 16 internationals have now progressed into the England Elite and England Saxons squads and that many of them are also making their mark in the Aviva Premiership and the RFU Championship.

Ticket prices for the England v Wales Under 16 international at Fylde RFC on April 24 are: 5 adult; 2 concessions, including U16s

Tickets are available from: Club Office, Fylde RFC, Woodlands Memorial Ground, Blackpool Road, Lytham St Annes, Lancashire FY8 4EL. 01253 734733 begin_of_the_skype_highlighting or  info@fylderugby.co.uk
Preparations for the internationals at Macclesfield and Fylde and the Wellington Festival, between April 16 and 22, will begin at Abingdon School in Oxfordshire from February 22 to 25.

The England selectors have named a squad of 76 players to take part in the development camp which will be followed by a further camp at Stowe School in Buckinghamshire from March 4 to 6.

The squad, which was selected after players were assessed during a successful Divisional Festival at Broadstreet RFC near Coventry last weekend, includes George Trick, the son of former England and Bath winger David Trick, fly-half Charlie Wicks, son of former Chelsea, Derby County and Queens Park Rangers footballer  Steve Wicks, and flanker George Jeavons-Fellows, grandson of John Jeavons-Fellows, a former RFU representative on the International Rugby Board.

England Under 16 squad for Development Camp at Abingdon School (February 22-25) and Stowe School (March 4-6):

Alistair Addy (Myerscough College and Lancashire),
Sam Allen (QEGS Wakefield and Yorkshire),
Jack Barnard (Harrogate GS and Yorkshire),
Richard Bayliss (Devonport HS for Boys and Devon),
Matthew Beaty (Kirkham GS and Lancashire),
Andrew Boyce (Chantry HS and North Midlands),
Sean Brown (Prudhoe School and Durham),
Oliver Bryant (Redruth School and Cornwall),
David Buck (Sherborne School and Dorset & Wiltshire),
George Buckney (Gryphon School and Dorset & Wiltshire),
Benjamin Calder (Mill Hill School and Hertfordshire),
Luke Chapman (Looe Community School and Cornwall),
Louis Chaudron (Ellesmere College and North Midlands),
James Chishom (Warden Park School and Sussex),
Louis Clayton-Molloy (St James School and Middlesex),
Xander Connabeer (South Dartmoor CC and Devon),
Elliott Cox (Reading Blue Coat School and Berkshire),
Clark Davison (Bedford School and East Midlands),
Samuel Denham (Kings of Wessex School and Somerset),
Colin Dickson (Ellesmere College and North Midlands),
Lorcan Dow (London Oratory School and Middlesex),
Declan Dunn  (All Saints Catholic HS and Yorkshire), 
Alex Eaton (St Ambrose College and Lancashire),
Tom Ellis (Millfield School),
Charlie Esam (Bedford School and East Midlands), 
Archie Faulks (St Pauls School and Middlesex),
Jack Fielding (The Friary School Lichfield and Staffordshire),
Matthew Goodall (Bishop Veseys GS and North Midlands),
Daniel Grange (Ilkley GS and Yorkshire),
Jack Heeney (Dr Challoners GS and Buckinghamshire),
Paul Hill (Hayfield School and Yorkshire),
Tom Howe (RGS High Wycombe and Buckinghamshire),
Tom Hudson (Wilmslow HS and Cheshire),
William Hunt (Farmors School and Gloucestershire),
Tim Jeffers (St Ambrose College and  Cheshire ),
George Jeavons-Fellows (Kings School Worcester and North Midlands),
Lewis Jones (Adeyfield School and East Midlands),
Jonny Kenny (Kings School Macclesfield and Cheshire),
Callum King (Thomas Hardye School and Dorset and Wiltshire),
Charles Kingham (Felsted School and Essex),
Thomas Kynge (Abingdon School and Oxfordshire),
Michael Leech (St Augustines HS and North Midlands),
Joss Linney (Uppingham School and Hertfordshire),
Alexander Lundberg (Hampton School and Middlesex),
Zachary Maiden (Stantonbury Campus and Buckinghamshire),
Mark Makram (St Benedicts School and Middlesex),
Reece Marshall (Manshead School and East Midlands),
Ryan Mason (Brownhills Technical College and Notts, Lincs & Derbyshire),
Laurence May (Kings College Taunton and Devon),
Grant McConnell (Millfield School and Somerset),
James Mitchell (Lymm HS and Cheshire),
Peter Moore (Abingdon School and Oxfordshire),
Harry Morley (Kirkstone House School and East Midlands),
Luke Morrison (Chesham GS and Buckinghamshire),
Thomas Mumford (Plymouth College and Devon),
Cameron Neild (Manchester GS and  Cheshire ),
Beno Obano (London Oratory and Middlesex ),
Dominic OConnor (Audenshaw School and Lancashire  ),
Howard Packman (Northampton School for Boys and East Midlands),
Joshua Poole (Cokethorpe School and Oxfordshire),
Daniel Pullinger (Stoke Damerel Community College and Devon),
Jeremy Reason (Dulwich College and Kent),
Ryan Roach (Mangotsfield School and  Bristol),
Jack Robinson (Collingwood School and Surrey),
Tim Turner (Millfield School and Somerset),
Simon Sexton (Wellington College and Surrey),
Josh Sharp (Sheredes School and Hertfordshire),
Harry Skelton (Sedbergh School and  Yorkshire ),
Jonathan Spelman (Tonbridge School and Surrey),
Daniel Spencer-Tonks (Chosen Hill School and Gloucestershire),
Robert Tait (Millfield School and Somerset),
Nicholas Tompkins (Bishop Justus and Kent),
George Tressider (QEGS Ashbourne and NLD),
George Trick (Bryanston School and Dorset & Wiltshire),
Charlie Wicks (Wellington College and Berkshire),
James Worlock (Lancaster RGS and Lancashire).